Toplotne črpalke so učinkovita in trajnostna rešitev za vaš dom


Toplotne črpalke

Investicija v toplotno črpalko je pametna odločitev za ogrevanje vašega doma. Toplotne črpalke izkoriščajo energijo iz okolice, kar pomeni, da je vir ogrevanja deloma brezplačen, za preostali del pa potrebuje le električno energijo. Na dolgi rok se bo ta naložba izplačala, saj je toplotna črpalka ena izmed najbolj ekonomičnih možnosti za ogrevanje. Če trenutno ogrevate svoj dom s kurilnim oljem ali drvmi, se verjetno zavedate visokih stroškov, povezanih s tem.

Pri tem je ključna tudi učinkovita izolacija vašega doma. V zelo dobro izolirani hiši lahko vgradnja toplotne črpalke in prehod na tovrstno ogrevanje prinese zelo znatne prihranke. Na primer, v hiši z letno porabo kurilnega olja v višini 1800 € lahko z vgradnjo in ogrevanjem na toplotno črpalko prihranite celo do 1080 € letno. Poleg tega je pomembno omeniti tudi okoljske vidike. Toplotna črpalka zmanjšuje emisije CO2 za do 60%, kar je v današnjem času strogega nadzora emisij ključnega pomena.

Toplotne črpalke

Izbira primerne toplotne črpalke za vaš dom

Preden se odločite za nakup toplotne črpalke, morate najprej razmisliti o načinu, kako želite pridobivati energijo, in katera možnost je za vaš dom najbolj primerna. Obstajajo tri glavne vrste toplotnih črpalk, med katerimi lahko izbirate: toplotna črpalka voda/voda, toplotna črpalka zemlja/voda in toplotna črpalka zrak/voda.

Pomembno je tudi razumeti, da je mogoče hišo ogrevati s toplotno črpalko tudi, če v njej že imate radiatorje. Ključno je le, da izberete toplotno črpalko, ki lahko zagotovi dovolj visoko temperaturo, lahko celo do 65°C. Pri tem pa je nujno, da izberete ustrezno močno toplotno črpalko, ki lahko proizvede višje temperature ogrevalne vode, kar večina cenovno dostopnih klima različic toplotnih črpalk ne omogoča.

Izkoriščanje toplote podtalnice s toplotno črpalko voda/voda

Toplotna črpalka voda/voda deluje na principu izkoriščanja toplote podtalne vode. Podtalnica, ki ima celo v zimskih mesecih temperaturo med 8 in 12°C, se črpa iz sesalne vrtine. Nato se ta voda preko toplotne črpalke uporabi za ogrevanje. Toplotna črpalka vodo oskrbi s toploto, pri čemer ji zniža temperaturo za približno 4°C. Po uporabi se voda odvede nazaj v ponorno vrtino, pri čemer se ne zmanjša količina podtalnice, hkrati pa se tudi ne onesnažuje. Zaradi optimalne temperature podtalnice je takšen način ogrevanja izjemno ekonomičen, vendar zahteva toplotno črpalko z zadostno močjo in ustrezno kakovost podtalnice.

Izbira toplotne črpalke voda/voda

Preden se odločite za izkoriščanje podtalnice za ogrevanje, morate pridobiti vodno dovoljenje, ki je ključno za morebitno pridobitev subvencije. Uporaba podtalnice za ogrevanje je mogoča le na območjih, kjer je dovolj podtalnice in je njena kakovost zadovoljiva. V primeru slabše kakovosti vode je potrebna vgradnja toplotnega predizmenjevalnika. Poleg tega je ključnega pomena kakovostna izvedba vrtine, ki zagotavlja stalno oskrbo s podtalnico v daljšem časovnem obdobju.

Izkoriščanje sončne in geotermalne energije

Toplotna črpalka zemlja/voda izrablja sončno toploto in toploto, shranjeno v zemlji. Ta vrsta toplotne črpalke vključuje cevi, ki so položene v zemljo na globino približno 1,2 metra. Skozi te cevi kroži voda, ki je obogatena s sredstvom proti zmrzovanju. Ta voda absorbira toploto iz zemlje preko zemeljskega kolektorja. Z uporabo električne energije za delovanje kompresorja se temperatura vode dvigne na primerno nivo, primeren za ogrevanje. Toplotna črpalka zemlja/voda je idealna za nizkotemperaturne ogrevalne sisteme, kot so talno ogrevanje in ogrevanje sten.

Toplotne črpalke

Izbira ustreznega zemeljskega kolektorja za vašo toplotno črpalko zemlja/voda

Pri izbiri toplotne črpalke zemlja/voda je ključnega pomena upoštevati kakovost in učinkovitost zemeljskega kolektorja. Nekateri proizvajalci toplotnih črpalk ponujajo manjše in bolj kompaktne zemeljske kolektorje, ki delujejo pri nižjem grelnem številu. Pomembno je vedeti, da se z zmanjšanjem temperature okolja zmanjšuje tudi grelno število, kar lahko privede do nižjih učinkov pri ogrevanju. Na trgu so že zemeljski kolektorji z grelnim številom okoli 3,3, kar je podobno kot pri toplotnih črpalkah zrak/voda. Kadar nimamo možnosti dostopa do podtalne vode ali drugih navedenih toplotnih virov, lahko kot alternativo izberemo zrak kot vir toplote. Čeprav je povprečna temperatura zraka nižja od drugih virov, je toplotna črpalka zrak/voda še vedno učinkovita možnost za ogrevanje. Čeprav je povprečna temperatura zraka nižja od drugih virov, je toplotna črpalka zrak/voda še vedno učinkovita možnost za ogrevanje.

 

 

 

Nedavne objave