Za ustvarjanje prijetne bivalne klime je ključnega pomena dovolj svetlobe v prostoru. Velux strešna okna so prava izbira za mansardna stanovanja, saj ponujajo možnosti prilagoditve in širok nabor dimenzij. Pri načrtovanju je pomembno upoštevati pravilno razmerje med velikostjo prostora in potrebno svetlobo.
Enostaven izračun minimalne površine oken
Po slovenskih predpisih je priporočljivo, da je vsaj 20% površine prostora namenjene oknom. Za natančnejši izračun minimalne površine oken lahko uporabite preprosto formulo, ki temelji na tlorisni površini prostora. Enostavno delite tlorisno površino prostora s številom 5, da dobite minimalno površino oken, ki jo potrebujete za ustrezno osvetlitev prostora.
Izbira med okni glede na namembnost prostora
Pri načrtovanju razporeditve oken je ključno upoštevati namembnost prostora. Lahko se odločite za več manjših oken, ki omogočajo večjo prilagodljivost in so lahko kombinirana v dvojčke ali trojčke. Po drugi strani pa so večja Velux strešna okna primerna za prostornejše prostore, ki omogočajo več svetlobe in boljši razgled.
Raznolikost lesenih okvirjev
Leseni okvirji so cenovno dostopna in estetsko privlačna izbira za Velux strešna okna. Les je naraven material in ponuja dimenzijsko stabilnost ter privlačen videz. Kljub temu pa zahteva nekoliko več vzdrževanja v primerjavi s plastičnimi okvirji. Pri okvirjih Velux imate na voljo tri različne videze: leseno okno oblito z belim poliuretanom, belo lakirano leseno okno ter lakirano leseno okno s prozornim lakom.
Izbira stekla za optimalno izolacijo
Pri izbiri stekel za Velux strešna okna je ključno upoštevati njihovo izolacijsko sposobnost. Dvoslojna zasteklitev, ki ima U vrednost 1,3 W/m²K, je dobra izbira, vendar se za še boljšo toplotno izolacijo priporoča troslojna zasteklitev. Za pridobitev finančnih spodbud Eko sklada je potrebno, da U vrednost ne presega 1,0 W/m²K. V tej kategoriji izstopata modela Velux strešnih oken Silent Energy Star (Uw= 1,0 W/m2K) in Extra Energy Star (Uw= 0,83 W/m2K).
Zvočna izolativnost za prijetnejše bivanje
Oznaka Rw označuje zvočno izolativnost stekla, pri čemer višja vrednost pomeni boljšo izolacijo pred hrupom. Dvoslojna okna običajno dosegajo okoli 32 dB, medtem ko najvišja izolacija sega do približno 50 decibelov. Velux strešna okna v tej kategoriji prav tako dosegajo visoke standarde kakovosti: model Silent Energy Star ponuja zvočno izolacijo 37 dB Rw, medtem ko model Extra Energy Star dosega 38 dB Rw.
Pri razporejanju strešnih oken v prostoru imamo možnost izbire med različnimi kombinacijami. Lahko se odločimo za postavitev več oken drug ob drugem ali pa eno nad drugim, kar ustvari občutek večje prostornosti in omogoči več dnevne svetlobe. V primeru, ko je kolenčni zid višji, lahko osvetlimo prostor z navpičnim strešnim oknom, kar dodatno poveča svetlobo v prostoru. Pri nizkem kolenčnem zidu pa lahko izberemo strešna okna Velux, ki se preoblikujejo v mini balkon, kar omogoča dodaten izhod na zunanjo teraso ali balkon.
Prilagodljiva velikost in način odpiranja
Širina strešnega okna je pogojena z razdaljo med špirovci, ki pa se lahko prilagodi z vgradnjo menjalnika. Dolžina strešnega okna je odvisna od naklona strehe, pri čemer je pri manjšem naklonu potrebno vgraditi daljše okno. Pomembno je, da strešno okno ne služi le kot vir svetlobe, ampak tudi omogoča pogled navzven. Zato je priporočljivo, da ni vgrajeno previsoko, da omogoča udoben razgled.
Udobje in varnost z elektrifikacijo strešnih oken
Elektrificirana Velux strešna okna prinašajo udobje in varnost, saj omogočajo enostavno upravljanje na daljavo in samodejno zapiranje v primeru dežja. Še posebej primerna je elektrifikacija za strešna okna, ki so postavljena visoko, izven dosega rok, saj olajša njihovo upravljanje in vzdrževanje.